خانه / فناوری / تولید هات داگ از کجا شروع شد

تولید هات داگ از کجا شروع شد

به این نکته هم باید توجه داشت کهکمتر کسی پیدا می شود که تا به حال هات داگ یا همان ساندویچ های نمكین و بی نمك سویس را نخورده باشد. ساندویچ هات داگ در بین آن هایی که عاشق فست فودند خیلی محبوب است و طرفداران خاص خودش را دارد. تا به حال به این فکر کردید که سوسیس هات داگ اولین بار چگونه بدعت شده و یا چرا اسمش هات داگ است؟ کافیست شاهنامه هات داگ را بخوانید تا به جواب این سوال ها برسید. در ادامه در مطلب فناوری در مورد تولید هات داگ از کجا شروع شد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

هات داگ  ساندویچ محبوب در دنیا!

سوسیس یکی از قدیمی ترین غذاهای فرآوری شده است، آنقدر قدیمی که حتی اسمش در کتاب های قصه و تاریخ ای که قرن ها قبل از میلاد نوشته شده اند هم آمده است. هات داگ که به آن «فرانکفورتر» و «وینر» هم گفته می شود یک جور سویس سرخ شده و یا آب پز شده است که در داخل نان های مخصوص، ساندویچ می شود. این ساندویچ سوسیس انواع مختلفی دارد و برای اینکه بیشتر خوش طعم شود روی آن با موادی مثل سس خردل، سس گوجه فرنگی، پیاز، مایونز، چاشنی، پنیر، فلفل و … تزئین می شود.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید هات داگ در کدام کشور قریحه پگاه خیزی شده است؛ خیلی ها شهر فرانکفورت آلمان را جایی می دانند که سوسیس فرانکفورتر (غذای محبوب آلمانی ها) اولین بار در آن جا درست شده است. با این حال بعضی ها این گفته را رد می کنند و می گویند سوسیس محبوب «لیتل داگ» اولین بار در اواخر دهه ۱۶۰۰ توسط قصابی به اسم «جوهان» در شهر کوبورگ آلمان درست شده است. می گویند جوهان بعدها به فرانکفورت رفت و سوسیس خود را به این شهر معرفی کرد.

در سال ۱۹۸۷، شهر فرانفروت تولد ۵۰۰ سالگی هات داگ را جشن گرفت! چون اینطور که معلوم است سوسیس فرانکفورتر در سال ۱۴۸۷ در این شهر درست شده یعنی درست سه سال قبل از اینکه کرستوف کلمب برای کشف قاره های جدید دل به دریا زد. می گویند زمانی که انجمن قصابان سوسیس فرانکفورتر را قریحه پگاه خیزی کردند متوجه شباهت آن به سگ داشهوند (سگی از نژاد آلمانی با پاهای کوتاه) شدند برای همین به این سوسیس، سوسیس داشهموند هم می گفتند.

ادعای زیادی درمورد اینکه هات داگ در کجا ابتكار شده وجود دارد به طوری که یکی دیگر از شهرهای ادعا کننده، وین اتریش است! در وین به هات داگ «وینر» می گویند فکر می کنید چرا؟ برای اینکه ثابت کنند هات داگ اولین بار در این شهر متولد شده است.

هات داگ

هات داگ آنقدر ملیح بود که خیلی زود در دیگر کشورهای اروپایی و به خصوص در آمریکا هم محبوب شد. در آمریکا این فست فود به چنان محبوبیتی رسید که در داخل گاری های مخصوص به عنوان غذای خیابانی به فروش می رسید. هات داگ در نواحی مختلف آمریکا انواع مختلفی دارد و در قرن بیستم به یک غذای پرطرفدار تبدیل شده بود به طوری که طرف معامله ها بر روی چرخ دستی آن را می فروختند و مشتری های زیادی هم داشتند. اینکه فروش سوسیس روی چرخ دستی چگونه مد شد به سال ۱۹۶۷ برمی گردد در این سال یک دستفروش خیابانی یک گاری مجهز به گاز برای آب پز کردن سوسیس ها داشت و آنقدر کارو بارش گرفت که توانست ۴ سال بعد یک غذاخوری کرایه کند اما این راه و روش فروش سوسیس ها خیلی زود در میان دیگر دستفروش ها هم رواج پیدا کرد.

سال ۱۸۹۳ نقطه عطف تاریخ هات داگ

در سال ۱۹۹۳ در ایالت شیکاگو یک نمایشگاه جهانی برپا شده بود تا ۴۰۰ امین سالگرد ورود کریستوف کلمب به آمریکا جشن گرفه شود. افراد زیادی برای شرکت در این جشن به این ایالت رفته بودند و بیشتر آن ها هم در هنگام گرسنه بودن هات داگ می خریدند. هات داگ یک غذای لذیذ و بی مزه دلچسب و ارزان بود که خیلی راحت خورده می شد برای همین طرفداران زیادی داشت.

هات داگ و بیس بال!

در سال ۱۸۹۳، سوسیس تبدیل به غذای معیار كلوپ های بیش بال شد، می گویند این رسم توسط صاحب یک کافه در شهر سنت لوئیس به وجود آمده است چون او مهاجر آلمانی بود و یک تیم بیسبال هم داشت.

هات داگ

اختراع نان های مخصوص هات داگ

رد پای مهاجران آلمانی در اختراع نان های مخصوص هات داگ هم به چشم می خورد! ابتكار نان های مخصوص هات داگ به سال ۱۹۰۴ برمی گردد در آن زمان در ایالت لوئیزیانا یک نمایشگاه خرید برگزار شده بود و افراد زیادی برای خرید هات داگ به مغازه آنتون می رفتند. هات داگ ها آنقدر داغ بودند که نگهداشتن آن ها در دست سخت بود برای همین آنتون به هر کدام از مشتری ها یک دستکش قرض می داد اما از آن جایی که بیشتر این دستکش ها برگردانده نمی شدند او از یکی از دوستانش که نانوا بود کمک خواست! دوستش هم نان هایی را درست کرد که دقیقا مرتبه هات داگ ها بودند. بعدها دیگر مهاجران آلمانی هم برای سرو هات داگ از همین نان ها كاربرد کردند و اینطوری این نان ها کم کم در فرهنگ آمریکایی هم جا افتادند.

چرا هات داگ ؟

در این که اولین بار واژه هات داگ چجوری قریحه پگاه خیزی شد فرهنگ های زیادی وجود دارد؛ یکی از این فرهنگ ها از این قرار است که در سال ۱۹۰۱ عده ای از دستفروشان خیابانی مشغول فروش سوسیس داشهوند بودند و  مشتری ها را ترغیب به خرید می کردند در همین لحظه یک کارتونیست نشریه دفتر تنها در حال رد شدن بود و خیلی سریع کارتون این فروشنده ها را رسم کرد اما از آنجایی که تلفظ صحیح داشهوند را نمی دانست به جای آن از واژه هات داگ كاربرد کرد. هر چند که به عقیده خیلی ها از دهه ۱۸۰۰ واژه داگ به معنی سوسیس شده بود.

درباره ی پژمان حسنی

مطلب پیشنهادی

رادیاتور

کاربرد تکنولوژی در وسایل سرمایشی و گرمایشی

استفاده از تکنولوژی های جدید توانسته بسیاری از مشکلات بشر را رفع کند، استفاده از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *