خانه / گردشگری / زیباترین کویرهای ایران

زیباترین کویرهای ایران

همه ما می دانیم که کشور ما به سبب موقعیت ویژه گرم و خشکی که دارد، از وجود کویرها و بیابان های زیادی بهره مند است که هر یک از آنها زیبایی خیره کننده ای دارند. اگر شما هم علاقه مند به کویرنوردی هستید و دوست دارید زیباترین کویرهای ایران را بیشتر بشناسید، بهتر است تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

ریگ یلان

ریگ یلان رملستان شکلی شبیه به چهارضلعی دارد و محفل ای شمالی جنوبی دارد. گزند تفرق شمال تا جنوب رملستان در حدود ۱۵۰ کیلومتر و گزند تفرق شرقی و غربی آن در حدود ۷۰ کیلومتر است. خط الراس تپه ها جهتی جنوب غربی – شمال شرقی دارند که در نواحی شمالی تر، این شیب اكثر به سمت شمال و در محیط شرقی جهتی غربی شرقی به خود می گیرند. این ریگستان که از زیباترین کویرهای ایران منظور می شود، از غرب به چاله مرکزی لوت، از شمال به ده سلم، از شرق به نصرت آباد، ارتفاعات اسپی و اوخوران و از جنوب و جنوب غربی به لوت زنگی احمد و کال شور لوت بی كران می گردد و تا بلوچ آب بقیه می یابد.

 

کویر حیدر آباد

گاهی درجه میزان حرارت در کویر حیدر آباد در گرم ترین روزهای سال به حدود ۷۰ درجه می رسد، یعنی اینکه رکورد صحرای آریزونا با ۴ هزار ساعت مهر در طول سال شکسته شده است. با وجود این گرمای شدید نباید چشمت به چیز زنده ای بیفتد اما کویر لوت رکوردار تمتع و محرومیت از غزارت از جاذبه های گردشگری غریزی نافرمان در جهان است و تا کنون ۴۲ گونه بهیمی در این ناحیه کشف شده است.

کویر پلوند

کویر مظفری یا پلوند، از کویرهای استان مطلع خاوران جنوبی و توریستی ترین کویرهای فارس عوعو است که در ناحیه پاسداری شده مظفری قرار رنجیده است. وجود تپه ماهورهای ماسه ای، دق ها و کفه های نمکی و اكناف کویری در کنار حوالی کوهستانی، گیرایی كشش های بدیع و گاز پینه را برای گردشگران و فطرت آشنایان آراسته آورده است. از جمله جلب های طبیعی منحصر به فرد این ناحیه، تپه های ماسه ای به شکل «دم یوز» می باشد. در ناحیه محافظت شده مظفری، طرح تکثیر قوچ و جبیر در دست اجراست.

دق و کویر اکبر آباد

دق گیو که از کویرهای شرق ایران محسوب می شود، در مسكن جغرافیایی ۵۹ درجه و ۱۶ دقیقه شرقی و ۳۲ درجه و ۳۰ دقیقه شمالی در جنوب روستای گیو در استان شرق جنوبی و در ۳۵ کیلومتری جنوب ماه بیرجند قرار دارد. طول این دق ۲۵ کیلومتر و عرض آن حدود ۶ کیلومتر است. در مرکز دق زمین های قلیایی مسطح با عمق زیاد و درصد شوری نمک بالا قرار دارند که عملا از رشد هرگونه گیاهی نهی و امر می کنند. در كناره دق زمین های کشاورزی روستاهای كران ها قرار متاثر است.

ناز دشت سربیشه

دو رود فصلی به نام های بهامورس و قاعه سرخ در مسیر کوه های حسن کلنگی و نازدشت رسم دارد. از آن جا که دیار سربیشه یکی از قطب های تحكیم عشایر در استان شرق جنوبی به شمار می آید، از حدود ده سال قبل ۶ قرمز پری عشایری به نام های: کرد، آذری، نادی، ملکی، سلیمانی و محمد ابولی در روستای نازدشت اسکان ویلان و پیداشده اند. شغل اکثر افراد آبادانی بر پایه کشاورزی و دامداری است که به جد های اقتصادی دیگری چون زراعت، باغداری، صنایع دستی اشتغال دارند. در بخش دامداری عمده تولیدات آنان شامل تهیه مواد لبنی، گوشت، پشم و مو بوده است که از پشم و مو با روش های سنتی نخ مورد نیاز تولیدات گلیم، زیلو و قالی بافی را تهیه می کنند، در بخش زراعت عمده تولیدات آنان شامل گندم، جو، چغندرقند، یونجه، چغندر مرتع ای، هندوانه و خربزه می باشند.

 

درباره ی پژمان حسنی

مطلب پیشنهادی

اتوبوس های بین شهری برای سفری بیادماندنی و جذاب

استفاده از وسایل نقلیه عمومی بین شهری در سال های اخیر رشد قابل ملاحظه ای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *