خانه / کسب و کار / بررسی انواع شرکت‌ها و قوانین ثبت آن‌ها

بررسی انواع شرکت‌ها و قوانین ثبت آن‌ها

تجارت امروز صحنه رقابت بسیاری از شرکت ها و کمپانی هایی است که قصد دارند تا در  این زمینه بهترین باشند. نکته ای که باید بسیاری از افراد به آن توجه کنند شناخت زبان بازار و قوانین حاکم بر این بازار پر هیاهو و متفاوت است.

یکی از ابتدایی ترین مسائل که برای شروع فعالیت و تاسیس شرکت باید به آن توجه کرد نحوه تاسیس شرکت ها می باشد. برای مثال نحوه قوانین حاکم و محدودیت هایی که با همین اولین گام می تواند بر کسب و کار ما تاثیر گذار بیان می شود. در ادامه قصد داریم با بررسی انواع شرکت‌ها و قوانین ثبت آن‌ها در خدمت شما باشیم و راجع به به نحوه ثبت شرکت تجاری و انواع شرکت هایی که در قانون تجارت کشور وجود دارد بحث کنیم؛ انواع این شرکت های هشت‌گانه عبارتند از شرکت سهامی عام، سهامی خاص، شرکت با مسئولیت محدود، مختلط سهامی، مختلط غیر سهامی، نسبی و شرکت های تعاونی؛ با زد کد ما همراه باشید.

بررسی انواع شرکت‌ها و قوانین ثبت آن‌ها

شرکت سهامی عام‌

شرکت سهامی‌عام، شرکتی است بازرگانی که سرمایه‌‌ی آن به سهامی است که تقسیم‌شده در میان سهامداران سرمایه از طریق فروش سهام به مردم تأمین‌ می‌شود و می توان آن را در بورس توزیع کرد. نکته ای که وجود دارد این است که در شرکت سهامی‌عام، تعداد سهام‌داران نباید از سه نفر کمتر باشد و مسئولیت سهامداران محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست. عبارت «شرکت سهامی عام» باید قبل از نام شرکت با بعد از آن و بدون فاصله با نام شرکت در کلیه‌ی اوراق و اطلاعیه‌ها و آگهی‌های شرکت به طور روشن و خوانا قید شود و در صورت انجام ندادن این کار می تواند عواقب بدی را برای شرکت شاهد بود.

شرکت سهامی خاص

از دیگر انواع شرکت ها شرکت سهامی خاص است این شرکت بازرگانی اگرچه نحوه فعالیت آن بازرگانی نباشد، تمام سرمایه‌ی آن فقط توسط مؤسسین، تأمین‌گردیده و سرمایه‌ی آن به سهام، تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام، ‌محدود به مبلغ اسمی سهام میان آنهاست. مانند شرکت سهامی عام تعداد سهام‌داران نباید از سه نفر کمتر باشد.

مسئولیت محدود

یکی از انواع مناسب برای شرکت های نوپایی است که قصد دارند با ریسک کمتری وارد بازار رقابت شوند شرکت با مسئولیت محدود، شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل شده و هر یک از شرکا بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد؛ فقط به میزان سرمایه‌ی خود مسئول قروض و تعهدات شرکت است نکته ای که در این مورد وجود دارد این است که با توجه به مزیت های این شرکت تعداد بسیار کمی از موسسات و شرکت ها هستند که تمایل داشته باشند با شرکت های مسئولیت محدود کار کنند. همچون دیگر شرکت ها نام شرکت باید عبارت ‹‹‌با مسئولیت محدود›› ‌قید شود.

بررسی انواع شرکت‌ها و قوانین ثبت آن‌ها

شرکت تعاونی

شرکت تعاونی، شرکتی است که تمام یا حداقل ۵۱% سرمایه‌ی آن به وسیله‌ی اعضا در اختیار شرکت تعاونی قرارگیرد و وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، شرکت‌های دولتی و وابسته به دولت و تحت پوشش دولت، بانک‌ها،‌ شهرداری‌ها، شوراهای اسلامی کشوری، بنیاد مستضعفان و سایر نهادهای عمومی باشد از طرفی این شرکت ها می توانند می‌توانند از راه وام بدون بهره یا هر راه مشروع دیگر از قبیل مشارکت، مضاربه، مزارعه، ‌مساقات، اجاره، اجاره به شرط تملیک، بیع شرط، فروش اقساطی و صلح، اقدام به کمک در تأمین یا افزایش سرمایه‌ی شرکت‌های تعاونی نمایند؛ بدون آن که عضو باشند. این شرکت ها در بسیاری از روستاها و برای کمک به تولید صورت می پذیرد.

مختلط غیر سهامی

شرکتی است که برای امور تجاری تحت نام مخصوصی بین یک یا چند نفر شریک ضامن با مسئولیت محدود تشکیل می گردد، بدون انتشار سهام، تشکیل می‌شود. هر یک از شرکا ضامن و مسئول کلیه‌ی قروضی است که ممکن است علاوه بر دارایی شرکت پیدا شود. شریک با مسئولیت محدود، کسی است که مسئولیت او فقط به میزان سرمایه‌ای است که درشرکت گذارده و یا بایستی بگذارد.

نکته ای که در آخر قصد داریم برای شما بیان کنیم این است که با توجه به فعالیت و قوانین ایران فرصت هایی را برای بهبود شرایط اقتصادی منطقه های آزاد صورت پذیرفته است.برای مثال شرایط و مزایای ویژه ای برای شرکت ها منطقه آزاد وجود دارد که شامل مجوزهای تخفیف مالیاتی تا ۱۵ سال می باشد از جمله منطقه هایی که در ایران وجود دارد هشت منطقه آزاد تجاری و صنعتی دارد که شامل به چابهار، قشم، اروند، سلفچگان، ارس، ماکو و جزیره کیش اشاره کرد.

درباره ی پژمان حسنی

مطلب پیشنهادی

فرنچایز، امن‌ترین روش سرمایه گذاری

فرنچایز، امن‌ترین روش سرمایه گذاری

حتما نام فرنچایز (Franchise) به گوشتان خورده. روشی که بسیاری از غول های دنیا مانند …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *