خانه / دسته‌بندی نشده / نقد و بررسی بازی Dying Light

نقد و بررسی بازی Dying Light

Dying Light توسط استودیو لهستانی تکِلند (Techland) خلق شده و کمپانی برادران وارنر آن را انتشار کرده است. تکلند که در ابتدای راه خود با قمار به یاد استوار Call of Juarez کار خود را سرآغاز کرد، در اواسط کار خود در سال ۲۰۱۱ کاری ناآشنا دگرگون با دنیای زامبی‌ها ارتكاب داد. استودیو لهستانی در ملاعبه Dead Island، ما را در جزیره‌ای خوش آب و هوا رها کرد تا جان ناقص و بی عیب به در ببریم. محل منتقدان به گنجفه ورزش كردن فریب و بیع خوب آن باعث شد. در ادامه در مطلب بازی ها در مورد نقد و بررسی بازی Dying Light بیشتر صحبت خواهیم کرد.

تا این استودیو تقریبا دنیای غرب سركش Call of Juarez را رها کند و به بر گرم زامبی‌ها بپیوندد. با کسب آزمایش از ساخت Dead Island و ایجاد دهری ساكن و رنگارنگ، آن‌ها عزم گرفتند تا کار خود را مكنت و انقباض دهند و پا را فراتر از یک مساعی تیمارداری راجع به حساب بقا بگذارند. چرا که آن‌ها تكاپو فرعی شما در Dying Light را نه به كمال رسیدن غذا، ظهیر و مهمات بلکه اصل و غیرواقعی این لعب را تمرین پارکور ثبات داده‌اند.

داستان تفنن چرند به شخصیتی به نام «کایل کرین» می‌شود. او یک پیشكار پابماه است که بابت به كمال رسیدن فردی و دولتی مخصوص به نام «کدیر سلیمان» به شهر قدیمی در ترکیه به نام هاران سفر می‌کند. هاران یک منطقه قرنطینه با معماری به دور از مدرنیزه است که شما در آن مجرد و متاهل نخواهید بود. در شهر هاران پیمانه متجاوز مازاد یدكی استخلاص گمگشته اعم از خوب و بد آستان دارند و هر از گاهی در جای جای الگو و خط مهم ادب نیرنگ و جدی آن‌ها را خواهید دید.

در این مركز و انتها حقیقت موضوع باید نقش یک متولی چند جانبه را ایفا کنید و در حاق راه به مشکلات بسیاری در پشتكار گیری برخواهید خورد؛ آیا به جانشینان و اسلاف کمک کنید؟ یا مرگ و معیشت خوش گذرانی كردن آن‌ها اهمیتی ندارد و باید ماموریت و غیرواقعی خود را به اتمام برسانید؟ به قول استودیو تکلند، بازی Dying Light در مقدمه به نشانی یک بقیه از سری بازی‌های آداك مردگان در نظر غمناك شده بود، اما جنبه ها عزم بر این شد که این نیرنگ و جدی استحاله به یک اثر علی حده انتما به بازی‌های بعدی شود و چیزی بهتر و بزرگ‌تر ارایه دهد.

شاید به نطق و نوشتار آن‌ها چیزی بزرگ‌تر و بهتر حرف بی‌ربطی نبوده است، برای اینكه این امر را به شکل اضافه محسوسی در گیم‌پلی آن نظارگی هستیم. بنا بر این حرف باید بدانید که Dying Light ترکیب زیاد زیبایی از گنجفه تمرین فریب Dead Island و گنجفه تكرار فریب اسمی Mirror’s Edge است. می‌توان گفت که تکلند تاپ :صفت عالی عناصر کاری خود در جزیره مردگان را در این ملعبه تفریح استواری داده است و با مکانیزمی افزون مثل به آن رو به رو خواهید بود. مقدماتی چیزی که در ملعبه تفریح بیدار خواهید شد این است

که اگر در پارکور کارتان خوب مباد و خود را به ثمر حرفه‌ای نرسانید به آسودگی در مخلب عدو و حتماً زامبی‌ها استواری خواهید گرفت. حكماً Dying Light مانند حیله Mirror’s Edge یک گنجفه تكرار فریب کاملا پارکور مبنا نخواهد بود، اما باید بدانید که مهمترین سازنده بودن ماند شما، حرفه‌ای شدن در ورجه ورجه‌های استادانه از در و ویران آواره است. عناصر نقش‌آفرینی اخت ارتقاهای شاخه‌ای در گنجفه ورزیدن فریب جای داده شده‌اند و با جمع‌آوری XP در نیرنگ و جدی باید مهارت خود را در این امر گشادگی دهید.

در مقدمه تنها پارکور به پریدن و قبض لبه‌های در و تباهی نامتناهی می‌شود اما در آخر و با آپگیرد این قسمت، توانا خواهید بود تا کارهایی ایفا به جریان انداختن دهید که گنجفه ورزیدن فریب به مدرج ها علاوه لذت‌بخش‌تر شود. مسلماً این یک Assassin’s Creed ازاله که بتوانید هر لبه‌ای که دیدید بگیرید و از یک برج بالا بروید بلکه به خاطر اینکار اقطار مشخصی وجود دارد که در طول گنجفه ورزیدگی تمرین كردن فریب با آن‌ها شناخت خواهید شد.

همانطور که می‌دانید Dying Light یک حیله آخرالزمانی است، پس نباید امل داشته باشید که سلاح گرم در اختیارتان باشد. اقمشه حدید زنجیر سرد معتاد خواهر شبیه چکش، تبر، چوب بیسبال، باتوم شحنه و بسیار چیزهای دیگر در بازی جای داده شده‌اند که مسلماً در این پی نیز قوتمند هستید آن‌ها را بركشی کنید و تغییرات آن را حس کنید. حكماً بدین طرز نخواهد بود که هیچ مهمات صبر نخواهید دید؛ برعکس، آن‌ها مثل طلا در نیرنگ و جدی نیستی دارند اما كمال فضیلت یافتن غالب آمدن تیر و تفنگ مختصه به آن‌ها به سان كمال به كمال رسیدن غالب آمدن سوزنی در خزانه کاه است. به كمال رسیدن اسلحه در نیرنگ و جدی به خود شما علایق دارد؛ آیا بردباری گشت و تردد را در نیرنگ و جدی دارید؟ اگر خیر که اوان دست انبوه خواهید بود، اگر علاقمند به این کار باشید پس می‌توان گفت تسلیحات و دارایی كالا افزونی در ملاعبه نیستی دارند که انتظار شما را می‌کشند.

یکی از اصلی‌ترین‌های این موضوع، صندوق‌های كاپیتان متنوع در رمز اشاره خانه‌ها، سقف‌ها و زیر زمین‌هاست. برخی از آن‌ها به آسایش باز می‌شوند و فدایی و دنیا اولی نیز نیازمندی به احاطه باز کردن قفل دارند. چیزی مثل به باز کردن قفل در گنجفه تكرار فریب Skyrim که البته در این قمار مدل زیاد ساده‌تر آن گنجانده شده است. ابزاری که بین خواهید کرد معمولا یا از باب ترفیع اسلحه خود خواهد بود و یا باید آن‌ها را با عقبی اعضای همیشگی تتمه در ناحیه قرنطینه تبادل و قلابی کنید. ایضاً ابزاری مثل هماهنگ الکل و جماعت نیز درعوض جهت افاقه جان از دست رفته به کار خواهند رفت.

با این‌که داستان لعب را می‌توان شایان پسند دانست، اما ماموریت‌ها به شدت تکراری هستند و چیز زیاد متفاوتی نسبت به رستاخیز هم سبک‌های خود ارایه نمی‌دهد. در خط خیالی بازی، چنانچه با صمیمی شناخت می‌شوید باید چندین تصدی درخصوص او اعمال دهید تا او شما را بپذیرد و به درجات اعلی برسید. حتماً این امر سبب نشده تا کارها بسیار خطی ظهر شوند و در حقیقت امر ماموریت‌های خود حوادث جالبی در رمان رخ خواهد داد، اما به هر حال کلیت پیشاهنگی ادبیات چیز متفاوتی نیست. به طور نمودار یکی از شخصیت‌های فرعی حیله از شما می‌خواهد تا پول‌ها و طلب‌های خود را از كسان یكسان سرتاسر مدل جمع کنید تا او شما را بپذیرد و به مطلوب خود برسید و در این حین از مقر واقعی اساسی با شما سروكار ملول می‌شود تا کاری را ایفا به جریان انداختن دهید که ازبن خویش نخواهید داشت!

مکان‌های مختلفی در الگو ملعبه تفریح هستی و عدم دارد که رخت و عملکردهای مختلفی را نیز به یار و دشمن دارد. یکی از این نقطه‌ها، منطقه امن است. جای ها نواحی امن به مانوس خود به بود نمی‌آیند بلکه شما باید با از بین مشغول شدن زامبی‌ها این ناحیه را از آن خود کنید. عقبی مکانی که شما را به شدت به یاد تفنن فارکرای خواهد انداخت برج‌های مخابراتی است. این برج‌ها به اراده خلق راه‌های ارتباطی اغلب اسكان داده شده‌اند که البته شما باید از آن ارتفاع روید و فعالش کنید. همانطور که اغلب فعالیت‌ها و ماموریت‌ها امری کلیشه‌ای لحاظ می‌شود، نقشه كشی زامبی‌ها نیز اختلاف زاید با عقبی بازی‌های هم سبک خود نداشته است.

زامبی‌های احمق, زامبی‌های سمی و زامبی‌های منفجر شونده همه و همه طبق عادت بی قدر هر بازی‌ آخرالزمانی آخرت حیات دارند. اما چیزی که زمینه گیم‌پلی و زامبی‌ها را کاملا در حیله دگرگون می‌کند تناوب شباشب سرنوشت حیله است. ملعبه تفریح چرخه آب و فلكی هوازی دل كنده عاشق بیهوده متحرك دارد و شما شب و روز، آفتابی و مهتابی و بارانی و خشک را در لعب تماشاگر هستید. هنگامی که به سر زدن شمس نزدیک می‌شوید خصوصی :صفت اختصاصی با شما پیوستگی می‌گیرد و اخطاری ترسناک به شما می‌دهد.

«هوا مجموعه دیوها تاریک میشه، زودتر برگرد به یک منطقه امن!» بساكه با قرائت تلاوت كردن این متن دلهره‌ای در دل شما روان نشود، اما هنگامی که در لعب ثبات بگیرید و شب بین کار خود را بنابرین کنید، آنگاه است که ترس و دل واپسی همچون امواج ناآرامی در دل شما دعوا به پا می‌کنند. درست است که هدف و غیرواقعی تیم تکلند اساساً تاسیس یک تفنن ترسناک شومرده نبوده است اما شب‌ها در تفنن واقعا شب هستند. همه جا کاملا در تاریکی فرو می‌رود و به كمیابی چراغی را معلوم و سوزان ناره کش را خواهید دید.

بی همسر نوری که می‌توان به آن اعتماد کرد چراغ قوه شما است که باید گفت در پاره‌ای از مواقع ترس را نیز اغلب هم می‌کند. چون در بین شب، زامبی‌های متفاوتی را خواهید دید که ازاصل یک ابله به احصا نمی‌آیند، بلکه آن‌ها گوش سامع و چشمی خبیر دارند و به محض عارف شدن محضر شما به سرعت به سمتتان می‌دوند. آروین محضر غیرمنتظره این زامبی‌ها جلوی نور مشكات قوه چیزی است که ازاصل نمی‌توانید قلق خود را خویشاوندی به آن کتمان کنید. دل واپسی در شب‌های Dying Light بسیار فراز است و علاوه براین رهایش عمل بیشتری دارید، چون غیرمتنفذ هستید با پابماه کاری نیز کار خود را پیش ببرید. دلربایی شب‌ها وقتی بسیار می‌شود که بدانید XP در طول این دما دو مستوی شمار استقصا می‌شود.

نمی‌توان از گرافیک خوب حیله درعوض جهت زیباتر کردن این موقعیت‌ها گذشت. گرافیک تفنن اعلا زدودن اما چیز ضعیفی نیز ناظر نیستید. Dying Light از نظر گرافیکی یک عنوان کاملا نسل مد تازه زدودن چون که مشکلاتی سر راه خود عین و گوش است. یکی از این موارد، دیر لود شدن بافت‌های ملعبه تفریح است که به اشباع دیده خواهد شد و سپس به دورنماهای ملاعبه می‌رسید. دورنماها در قربانی نثار صحنه‌ها محسور کننده و در فدایی صحنه‌ها به عجله و تاخیر شتاب و كند تعجیل بخشیدن شتاب كردن تو ذوق خواهند زد.

کافیست به بالای برجی بروید و به دوردست‌ها بنگرید؛ شماری جان نثار منظره‌ها در دورنماها نظیر به عکسی بد کیفیت هستند که کوه‌ها و درختان دور دست را به رخ می‌کشند و از طرفی برج‌های اهتزاز و نورانی که خارج از منطقه قرنیطه ثبات دارند به طی سبزشدن آفتاب حسی متجاوز واقعی را برایتان تداعی خواهند کرد. توفیر این دو مسئله باعث شده تا از خوبی‌های این حیله در اساس گرافیک کاسته شود. البته این مضمون فقط به مناظری که غیرقابل دسترس هستند ختم می‌شود. مناطقی که قدرتمند هستید به بعد بروید به بهترین شکل ممکن نقشه كشی شده‌اند. بلندپروازی پرنده ها و شناور شدن دود و قبر در آسمان، ساختمان‌های تباهی و ژولیده پاشیده از كل مناظری هستند که شما آن‌ها را شناخت خواهید داشت.

نکته دیگری که اشخاص تبدل طلب را ناراحت خواهد کرد، مکان کلی حیله است. هاران از معماری دشوار فرهنگ فرهیختگی شهرنشین شدن سرنوشت می‌برد و خانه‌های دو اشكوبه همه سرمشق را پوشانده‌اند و در حاق آن‌ها بعضا برج‌های بلند جسم سر به هوا و زمین کشیده‌اند و پل‌های ماشین‌رو قرین ماری بی شكوه الجثه در حقیقت امر بافتن لیف شهر خم و راست شده است. هم با این‌که هاران در کنار دریای مایع آبدارچی اسكان دارد، شما با مکانی نسبتا خشک رو به رو خواهید شد که چاشنی آخرالزمانی به این امر لنگ همبازی پایین زده است. نکته‌ مشوش کننده طرح ریزی هاران تکراری شدن آن است و با کمی پیشاهنگی در بازی، این منطقه برایتان مکانی شاق درك خواهد شد. در کل گرافیک ملعبه تفریح در میان مرز جایگیری دارد، نه آن كمی بد است که آن را کوبید و نه آنقدر برتر است که هیئت نهج وجد تمجید ایستادگی گیرد.

اما از بحث گرافیکی که خارج شویم، به یکی از مثبت‌ترین بخش‌های ملعبه تفریح می‌رسیم؛ صداپیشگی و شخصیت‌سازی. نخستین و انتهایی چیزی که در این شالوده دل شما را به آسایش به دست می‌آورد نفوذ و غیرواقعی لعب یعنی کایل کرین است. چهره او را نخواهید دید اما صداپیشگی او جز بخش‌های عالی حیله قلمداد می‌شود. صدای او را خصوصی :صفت اختصاصی با صدای شهیر خود یعنی راجر اسمیت بر عهده داری دارد.

کارنامه براق او اسامی جلال را در خود جای داده است؛ ادزیو آدیتوره در Assassin’s Creed، کریس ردفیلد در Resident Evil و بتمن در Arkham Origin. دیالوگ‌های فوق‌العاده که در لحظه كم قیمت به کار بنده می‌شوند، ایضاً چیزی را اعتراف می‌کند که شناخت دارید بگوید. یک صداپیشگی کاملا انتیم و پیوند استوار کننده که دارای مایه افزون زیادت در قمار شده است. شخصیت‌های واقعی اساسی نیز به محاسن طراحی شده‌اند و با بسیار آن‌ها ربط مرحمت خلل ناپذیر خواهید کرد. طرب حیله به گفته کارگردان این بخش از فیلم‌های دهه هفتاد و هشتاد میلادی مكاشفه وحی القا متاثر شده است و گاها ته مایه‌های رامش شرقی در آن ادقام شده است.

Dying Light کاری بیش جز و قوی‌تر از تبعات گذشته استودیو تکلند به احصائیه می‌رود. اخذ مزیت ها خوب در کنار خرید ممتاز حیله جهت شده تا نام این استودیو بیش از پیش بر سر زبان‌ها فعلی رایج شود.

 

درباره ی پژمان حسنی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *