خانه / فناوری / جدیدترین المان ها و تجهیزات شهری

جدیدترین المان ها و تجهیزات شهری

در دنیا از امکانات فراوانی برای رفاه و تامین نیاز های مردم و بالا بردن سطح دانش شهروندان استفاده می شود؛ به شکلی که همواره با استفاده از این تکنولوژی ها و طرح های متنوع سعی در بالا بردن دانش عمومی اجتماع و آشنایی با خواسته های‌شان می شود، طرح هایی که هم به رفع مشکلات منجر شده و هم باعث نگرشی مثبت در ذهن مخاطب می شود.

مبلمان شهری
مبلمان شهری

یکی از این موارد که می توان به آن اشاره نمود مبلمان شهری و تابلوهایی است که در داخل شهر در مکان های گوناگونی از آن استفاده شده است. در این مقاله قصد داریم شما را با جدیدترین المان ها و تجهیزات شهری آشنا کنیم؛ وسایلی که در سطح وسیع در جامعه استفاده می شود و به راحتی می تواند جامعه را بشکلی هدفمند به نحو احسنت تغییر دهد و در دیدگاه های آنها تحول ایجاد نماید.

مبلمان شهری
مبلمان شهری

مبلمان شهری

مجموعه اجزایی که در فضاهای شهری چیده می شوند و به استفاده عموم جهت رفع نیازهای زیست محیطی پاسخ می دهند و از طرفی هویت شهر را تحت الشعاع خود قرار می دهند. این اجزا که جزء جدا ناپذیر شهر می باشند به نوعی زبان ناطق هویت انسان و منظر شهری مطلوب هستند.

این المان به نوعی هارمونی را بین انسان و محیط زندگی ایجاد می کند. پس استفاده درست از مبلمان شهری برای گذاشتن بیشترین تاثیر نیاز به طراحی و برنامه ریزی دقیق و متناسب با فرهنگ و آداب و رسوم مردم آن منطقه دارد. بهتر است برای درک بهتر چند نمونه از تصاویر مبلمان شهری که در پل طبیعت تهران بسیار مشهود است و در یکی از معروف ترین وب سایت های خارجی فعال در این حوزه به نام Divisare(Tabiat Pedestrian Bridge) قرار داده شده است را مشاهده نمایید.

پل طبیعت تهران
پل طبیعت تهران

مبلمان شهری خود انواع مختلفی دارد که هر کدام از منظری در طراحی شهر در راستای هویت و سیمای آن گام بر می دارند و آئینه ای از فرهنگ آن شهر به حساب می آیند. از جله مبلمان های شهری می توان به صندلی ها، نیمکت ها، ایستگاه های اتوبوس، سطل های زباله، بیلبوردها و دیگر موارد اشاره نمود. همانطور که اشاره کردیم هر کدام از این وسایل خصوصیات منحصربه فردی دارند که این مبلمان را از اهمیت خاصی برخوردار نموده اند.

سپهر صنعت آداک از جمله شرکت های صنعتی است که در حوزه خدمات شهری فعالیت می کند و اتفاقا مبلمان شهری سپهر صنعت در بین تمامی خدمات آن از جایگاه بالاتری برخوردار هستند. این شرکت که با شهرداری های مختلف کشورمان نیز تعامل دارد، از جمله شرکت هایی است که همواره در این زمینه فعالیتی شایان داشته است.

سپهر صنعت آداک
سپهر صنعت آداک

تلویزیون های شهری

این  تلویزیون ها که برگرفته از جدیدترین فناوری روز هستند، در جای جای شهر قرار گرفته و اطلاعات بسیار خوبی را در اختیار عموم قرار می دهد. تلویزیون ها در ابتدا با هدف تبلیغات در سطح شهر بخصوص در میدان ها استفاده می شدند، اما امروز این تلویزیون ها پیام ها و اخبار مهم را نیز در اختیار مخاطبان خود قرار می دهند. این تلویزیون ها در خیابان ها و تقاطع ها  قرار گرفته اند و شهروندان در پیاده روها و سوار بر ماشین از این تابلوها دیدن می کنند. برخی از کاربردهای موثر این تابلوها در سطح شهر، تبلیغات شهری، اطلاع رسانی پیام های اضطراری و اطلاع رسانی در موارد امنیتی است.

تابلو VMS
تابلو VMS

تابلو روان

تابلوهای روان را نیز احتمالا در جای جای شهر بخصوص سردر مغازه ها، فروشگاه و… دیده اید که عمده کاربرد آنها جهت جلب کردن توجه رهگذران و مردم است. تابلو روان LED نیز از جمله المان های شهر محسوب می گردند و در ابعاد گوناگونی نیز ساخته می شوند و همانطور که اشاره کردیم عمده کاربردشان برای تبلیغات و جلب توجه است.

توکیو
توکیو

منبع: http://www.zcode.ir

 

 

درباره ی پژمان حسنی

مطلب پیشنهادی

قوانین تازه ی گوگل برای توسعه دهندگان اپلیکیشن

قوانین تازه ی گوگل برای توسعه دهندگان اپلیکیشن

هر چه که می گذرد فناوری دنیای دیجتال گسترده تر می شود و گوگل قوانین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *