خانه / گردشگری / آشنایی با زیبایی های شوشتر

آشنایی با زیبایی های شوشتر

شوشتر شهر كوچكی است در شیمه خوزستان و نواحی پهلوها غربی ناحیه و بحر كه در ته كوه های زاگرس واقع شده است.فاصله این شهر از اهواز ثغور ۹۰ كیلومتر و از تهران ۸۳۰ كیلومتر می باشد. دو نهر كارون و دز از این شهر میگذرند.بهترین لمحه سفر به شوشتر از نظر آب و هوا نیمه دوم سال تا انتهای فروردین ماه می بو كه هوای تقریبا معتدلی دارد.سفر ما بصورت خانوادگی با یكی از اقوام به یكی از تاریخی ترین شهرهای ایران به یكی از روزهای پاییز امسال برمیگرده. در ادامه در مطلب گردشگری در مورد آشنایی با زیبایی های شوشتر بیشتر صحبت خواهیم کرد.

آشنایی با زیبایی های شوشتر

در طول مسیر بعد از جدایی انداختن عبور كردن از شهر های خردسال ویس و ملاثانی به دوراهی می رسید كه پلیس راه در آن قرار دارد مستقیم بسمت عبادتگاه سلیمان و سمت چپ به شوشتر ختم میشود كه ما مسیر سمت چپ را پیش گرفتیم. این مسیر پر است از مزارع كشاورزی خصوصاً هر چه به شوشتر نزدیك تر شوید.حدود یك دنیا و اندی بعد به شوشتر رسیدیم و بدو به دیدن آبشارها یا همون فاكتور ساختار واحد ساختار های آبی شوشتر رفتیم .

این كلكسیون عامل های آبی از شاهكارهای فنی مهندسی جهان وشكوه معماری ایرانی می باشند كه ساختن اونها رو به خلق ساسانیان خویشاوندی میدهند. این مولفه (درجمله) ها مجموعه ای بهم پیوسته از پل ها ،بند ها ،آبشارها،كانال ها،آسیاب ها و راه زیرزمینی هایی هستند كه درخصوص افتراق آب نهر کارون و اقبال گیری از نیروی آب به نشانی محرک آسیاب ها و…  مخلوق شده اند.

این رحبه جمع بر استفاده‌ های صنعتی، در روزهای کم آبی نیز، آب حال لزوم ساکنین را تأمین می‌نموده است.این آلبوم هر ساله گردشگران بسیاری را از نجس عالم برای بازدید از این محیرالعقول و عادی مهندسی بسوی خود جذب میكند.

همه رحبه آبشارها و سازه های آسیاب از سنگ سنگ سخت و آژند آهک و ساروج خلق شده واتاق های تودرتوی صحن نیز از حجاری سنگ ها و دیواره های سنگی رود خلق شده اند.در سفرنامه بانو ژان دیولافوا نوین شناس گمنام فرانسوی از این كلكسیون به عنوان مبصر بزرگ تر ترین مجموعه صنعتی پیش از بلوا صنعتی یاد شده است.ابن بطوطه جهانگرد شهیر عرب نیز می نویسد: وقتی اعراب ایران را فتح کردند آبشارهای شوشتر را جزو عجایب هفتگانه عالم می دانستند.

نگارش بیش از ۵۰ کتاب و بیش از ۱۰۰ پایان نشریه دفتر تنها درمورد سازه های آبی شوشتر اغلب وساطت پژوهشگران خارجی تدوین شده اند و حتی شرح احوال نشده است علامت میدهد که این ساحت باستانی که قدمتی بیش از ۴ هزار سال دارد، در دنیا بیشتر از ایران نهان شده است.این اثر قدیمی در تاریخچه ۱۷ آذر ۱۳۷۷ به تعداد ۲۱۸۱ در فهرست رگه ملی فارس عوعو وهمچنین در تیرماه ۱۳۸۸ به آدرس دهمین اثر ایران به نشانی میراث جهانی یونسكو به ثبت رسیده است.

آشنایی با زیبایی های شوشتر

در شوشتر منزل ساختمان های تاریخی زیادی حیات دارند كه وافراً و به ندرت اونها یادگارهایی از روزگار قاجار هستند. در خلق این بنا ها تلفیقی از معماری ایرانی – اسلامی به چشم میخوره. كه برای دوستداران این سبك آپارتمان ها منجمله خود من بسیار ذهن انگیز هستند .

در چند سال اخیر توجه خاصی به این آپارتمان های تاریخی شده است و در شوشتر تعدادی از اونها به هتل، بار و گیوه تبدیل شده اند. یكی از این مسكن های تاریخی، خانه مرعشی می باشد. این آپارتمان در نسج بافته قدیم شوشتر در حریم آلبوم آبشارها و تقریبا مشرف به آن می رایحه و ویویی بسیار زیبا از آلبوم آبشارها و آسیاب ها دارد.

بعد از دیدن فاكتور ساختار واحد ساختار های آبی زیبا بسمت خانه تاریخی مرعشی اهتزاز كردیم به كمك تابلوهای قاید از محله های باریكی بسمت خانه مرعشی به راه افتادیم مسیر كمی سربالایی بود. بعد از ثغور ۵۰ متر پیاده روی به فضا ای رسیدیم كه نمای زیبایی از آبشارها رو از خراج میشد گشت كرد در كران این حیاط منزل ساختمان تاریخی مرعشی قرارد اشت.

خانه مرعشی

بعد از تماشای آبشار از رفعت و ستاندن چند عكس زیبا بسمت ماشین برگشتیم.مقصد بعدی ما برج كلیل فرنگی و بند میزان كه نزدیك بهم و در انتهای گذرگاه پاك گوهری تحكیم دارند بود ، با حرمت به اینكه شوشتر شهر كوچكی هست آزگار مسیر ها بهم نزدیك هستند .

بند میزان، آب رودخانهٔ کارون را به دو آبشخوار شرقى و غربى تقسیم مى‌کند. بند میزان و یا بند شاپورى یادگار حال ساسانى است که به پوست یک نیم دایره مخلوق شده و دو بازوى بنجل فاسد کنندهٔ آب دارد. بخشى از آب کارون شفاعت این بند در شرق شهر جریان مى‌یابد که به رودخانهٔ گرگر مشتهر است و در زمان‌هاى نوین به‌ آن دودانگه نیز مى‌‌گفته‌اند. اعوجاج دوم آب در نصیب تقدیر غرب جارى است که به آن شطیط مى‌گویند. در حقیقت این بند تقسیم کنندهٔ دو دانگ آب رود به طرف شرق و چهار دانگ دیگر به طرف غرب است.

آشنایی با زیبایی های شوشتر

و اما كلیل فرنگی، این بنا بقایای برجی ۸ ضلعی است كه بر حاصل تپه ای شرح وبسط دادن مشرف بر بند میزان خلق شده است كه  ظاهرا جایگاه دیده بانی قیصر روم یا شهزاد ساسانی بر عرصه جو و تفتیش بر كار كارگران گلاویز گرفتار در بند میزان بوده است.نمای بیرونی این برج از سنگ های تراش دلزده مخلوق شده است كه بسیاری از آنها به واگویی ازسرگیری وقت محذوف خاشع اند و بی درنگ فراهم بندها سه متر از آنها باقی تتمه است.برج کلاه‌فرنگی شوشتر در سال ۱۳۷۸ توسط دائره مرده ریگ فرهنگی با شماره ۲۶۱۱ در شناسایی رگه ملی پارس به ثبت رسید.برای بازدید بند میزان از پله ما پایین رفتیم و بعد از تماشای بند میزان به سمت كنار نهر رفتیم و بعد از پیاده روی جهت كرانه با قایق دوری هم روی جیحون زدیم كه حتما توصیه میكنم اگر مسافر اون دیار هستید آزمون كنید.

قایق سواری

بعد از قایق سواری كه هزینه اون برای یك دور تقریبا ۱۰ دقیقه ای ۲۵ زغن روان پرحرف تومان شد به عراق برگشتیم و سوار ماشین شدیم و برای بازدید از مقبره قیصر امین پور بسمت گتوند كه مرزها اسنان ۳۰ كیلومتر از شوشتر وهن آسیب دفترخانه افراشته جنبش كردیم.تا یادم نرفته این رو هم بگم كه در انتهای معبر پاك نژادی پابرجا روبروی برج تاج فرنگی هتل جهانگردی استواری محزون است.دكتر قیصر امین پور از شعرای تاثیر گذشتن مرور بعد از انقلاب اسلامی منظور میشود كه طبق وصیتش در زادگاهش ملك گتوند به خاك ودیعه درستكاری است.

 

درباره ی پژمان حسنی

مطلب پیشنهادی

قسمت کوچک از تاریخ اصفهان

قسمت کوچک از تاریخ اصفهان

بد نیست که قبل از سفر خود به شهر اصفهان در مورد تاریخ عمیق این …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *