خانه / فناوری / تکنولوژی پزشکی / پوست الکترونیکی

پوست الکترونیکی

زمان هرچه میگذرد علم و تکنولوژی پیشرفت فراوانی می کند ودر همه عرصه ها این موضوع واضح می باشد و این اصل وارد پیشه ی پزشکی شده است و تا حد بسزایی روی ابزار و علم پزشکی تاثیر گذاشت و پزشکان با استفاده از ابزار پیشرفته کار درمان را برای خود و بیماران خود به میزان زیادی آسان کردند.

مفهوم تکنولوژی پزشکی

با ورود دنیای تکنولوژی به پزشکی اتفاق های جالبی افتاد از جمله تکنولوژی پزشکی فقط به ‌عنوان بخشی از تکنولوژی که شامل همه موارد آسان کننده و تقویت کننده کار درمان و سلامت می باشد، مورد بررسی قرار می‌گیرد‌. بنابر این اساس تکنولوژی پزشکی را به عنوان همه یا هر کدام از مورد های زیر تعریف می کنیم که دانش، نظام، اطلاعات، مواد، کالا، خدمات، رسم ها، روش ها و هر چیز دیگری که توانمند کننده و  سهولت عملکردهای پیشرفته مراقبت سلامت باشد و باعث رسیدن به اهداف شود‌.

تکنولوژی پوست جدید

شاید برای شما جالب باشد اما موضوع اینجاست که محققین دانشگاه فارست به این موضوع دست یافتند که چگونه با بهره گیری از فناوری پرینت‌های جوهری، می‌توان پروتئین‌های موجود در پوست انسان را به طور مستقیم بر روی قسمت‌های صدمه دیده پرینت کرده و فرایند التیام یافتن پوست را تسریع کند. زمان پیری حالت کششی و رطوبت پوست کم می شود.

پوست الترونیکی
پوست الترونیکی

این موضوع برای هرفردی که به سن کهنسالی می رسد طبیعی است، اما دسته های علمی بسیاری در تلاش هستند این روند را تغییر دهند. آنها در جستجوی رویه ای برای تازه بودن، شادابی پوست و سلامت هستند. در حال حاضر دانشمندان موفق به طراحی پوست دوم شده‌اند و آزمایش‌های موفقیت‌آمیزی در این مورد اعلام شده است.

E Skin

در چند دهه ی اخیر بخشی از کارشناسان دانشگاه توکیو موفق به توسعه لایه نازک و با کیفیتی شده اند که می تواند اطلاعات اساسی بدن را به کمک نمایشگرهای الکتریکی خود بر روی پوست دست و یا دیگر قسمت های بدن به نمایش درآورد.ضخامت این لایه بسیار نازک به ۲ میکرومتر می باشد و به صورتی ساخته شده است که در نگاه اول، شبیه به لایه ی پلاستیکی به نظر می رسد. در این محصول که به پوست الکترونیکی نیز مشهور است از نمایشگر OLED به کار رفته است که می تواند کاربردهای بسیار فراوانی در زمینه های پزشکی و بیومدیکال داشته باشد.

E skin
E skin

از جمله محاسن پوست الکترونیکی می توانیم در ادامه به آن اشاره کنیم این است که این دستاورد می تواند شروع کننده تحولی بنیادین در این عرصه باشد چرا که برعکس گجت های پوشیدنی سلامتی موجود در بازار از حجم،و طراحی منایسب تری برخوردار است و هیچگونه مزاحمتی را برای دارندگان ایجاد نخواهد کرد.جان راجرز، دانشمند مواد بررسی انجام داده است که هر کدام از این بلوک های ساختمانی فناورانه را تبدیل به مدارهایی کرده است که روی پوست بدن نصب میشوند. آنها با یک برچسب روی پوست بدن شما می چسبند. این مدارها حالت کشی هستند و با فعالیت های طبیعی بدن شما منعطف می شود.طول عمر آنها دو هفته می باشد، یعنی قبل از آنکه پوس بدن شما بطور طبیعی بمیرد و پوست جدید رو بیاید. از آنجائیکه این مدارها در تماس مستقیم با پوست شما می باشند، در حقیقت با شما یکی می شوند و بیشتر از آیفون، Nike Fuelband یا هر محصول دیگری که تابحال معرفی شده با شما یکپارچه می شوند.

Electronic skin
Electronic skin

محققان در ادامه بیان می کنند که هدف ما این بود که سخت افزاری تولید کنیم که بطور طبیعی تری با بدن مخلوط شود. لوازم الکترونیکی به طور معمول که به صورت کاملا معمول روی ویفرهای سیلیکونی ساخته می شوند، به علت ناهماهنگی در شکل، وزن و سختی با پوست بدن، برای کاربرد مناسب و قابل قبول نمی باشند.

درباره ی تیم تحریریه زد کد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *