خانه / فناوری / فناوری هواپیماهای ATR

فناوری هواپیماهای ATR

می توان ATR را بزرگترین کمپانی تولید هواپیماهای منطقه ای تا سقف ۹۰ صندلی برشمرد. این کمپانی در سال ۱۹۸۱ به واسطه همکاری دو غول هوایی ایرباس و Leonardo تاسیس شد. ATR تا به حال بیش از ۱۵۰۰ هواپیما فروخته است و بیش از ۲۰۰ اپراتور در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا دارد. هر ۸ ثانیه یک بار، یک فروند ATR در جایی از دنیا فرود می آید.

فناوری هواپیماهای ATR
فناوری هواپیماهای ATR

٢٠٠ شركت هواپیمایی در سراسر دنیا از این نوع هواپیما استفاده می كنند و برخی از ایرلاین های ایرانی مانند ایران ایر و کیش ایر، از این نوع هواپیما سفارش داده اند. با فناوری هواپیماهای ATR همراه باشید.

هواپیمای ATR 72

هواپیمای ATR 72-600 یكی از بهترین سطوح استاندارد راحتی مسافران را در رده هواپیماهای منطقه ای دارد و همین موضوع باعث شده است تا در بسیاری از پروازهای منطقه ای در اروپا، مردم ترجیح می دهند در هنگام خرید بلیط هواپیما و چارتر با این نوع پرنده ها مسافرت کنند.

ATR 72 دارای یک دو موتوره Turboprop میان‌ برد منطقه‌ای‌ست و با ظرفیت کمتر از ۹۰ نفره کمپانی ATR است که در ادوار اخیر از جمله محبوب ترین هواپیماها در کلاس توربوتراپ ها بوده است. هواپیماهای ATR می توانند در محیط های متنوعی از جمله میادین هوایی کوچک، باندهای فرود نامناسب و مناطق کوهستانی به خوبی پرواز کنند.

سه فروند هواپیمای جدید ATR ایران ایر
سه فروند هواپیمای جدید ATR ایران ایر

هواپیمای ATR72 قادر است تا حداکثر ۷۴ پسنجر را در چیدمان صندلی تک کلاس (اکونومی) جا به جا نماید. این هواپیما مدل تکامل یافته از ATR-42 می باشد. به نحوی که این تکامل را میتوان در تعداد صندلی های افزایش یافته، افزایش فاصله دو سر بال‌های هواپیما، بدنه‌ی کشیده‌تر هواپیما به مقدار چهار و نیم متر، به کارگیری موتورهای قویتر با مصرف سوخت پایین تر را  قدرتمند تر و در نهایت مصرف سوخت بهتر ببینیم.

سری ۲۱۰/۲۱۲ از ATR

مدل های متنوعی از ATR تولید شده است که یکی از محبوبترین این مدل ها سری ۲۱۰/۲۱۲ می باشد، با در کارگوی به مراتب بزرگتر و Engineهای Pratt and Whitney (PW127) و نیز سری ۵۰۰ که دارای موتورهای توسعه یافته از  Pratt and Whitney F127 & M127 می باشند که شامل ملخ های ۶ پر و ساز و کارهایی مدرن تر برای سهولت کار پایلوت می باشد.

قرارداد ATR با ایران ایر
قرارداد ATR با ایران ایر

سری ۶۰۰ ATR

سری جدید (۶۰۰) هواپیماهای ATR، حدود ۱۰ سال پیش خط تولید خود را استارت زد که به روزترین فناوری‌ها در آن رویت می‌شود. تغییرات اساسی که در این مدل شاهد بودیم یکی در مصرف سوخت بهتر و همچنین در مورد هزینه های نگهداری از این هواپیما بوده که به نسبت مدل قبلی آن، پیشرفت های محسوسی داشته باشد. این مورد باعث شده تا این هواپیما به مراتب از نظر اقتصادی به صرفه‌تر شود و ایرلاین‌ها تمایل بیشتری برای به کارگیری این مدل هواپیما را داشته باشند.

موتور این هواپیما از نوع Pratt and Whitney مدل ۱۲۷M می باشد، عرشه پروازی آن دارای Glass Cockpit بوده و ۵ عدد LCD دارد.

موتور ATR
موتور هواپیمای ATR

درباره موتورهای Pratt and Whitney

یکی از تصورات اشتباهی که بین عموم مردم در مورد هواپیماها رایج است، این است که هواپیماهای با موتور ملخی، امنیت یا کیفیت پایین‌تری دارند. در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است.

موتور هواپیماهای ATR توسط یک غول کانادایی به نام Pratt and Whitney تولید شده که یکی از معروف ترین، خوش نام ترین، اقتصادی ترین، ایمن ترین و مدرن ترین موتورهای هواپیما بوده که به خصوص در مدل PW127M آن، فناوری و طراحی را به حد اعلی رسانده است.

منبع: http://www.zcode.ir

 

 

درباره ی پژمان حسنی

مطلب پیشنهادی

پرینترهای سه بعدی

کاربردهای پرینترهای سه بعدی را در علوم پزشکی

امروزه چاپگرهای سه بعدی دارای کاربردهای بسیار فراوانی می باشند و با استفاده از این …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *