خانه / گردشگری / سفرنامه ای از آنکارا، پایتخت دوست داشتنی ترکیه

سفرنامه ای از آنکارا، پایتخت دوست داشتنی ترکیه

تریکه کشور بسیار زیبایی است که احتمالا شمار زیادی از شما خوانندگان این مقاله نیز به این کشور و بخصوص پایتخت زیبای آن یعنی آنکارا سفر داشته اید. در مقاله متفاوتی که امروز برای شما در زد کد تهیه شده است، با سفرنامه ای از آنکارا، پایتخت دوست داشتنی ترکیه در خدمت شما خواهیم بود.

در میان شهرهای کشور ترکیه، شاید آنکارا شهری باشد که کمتر از آن مسموع ایم. در هم پایه شهرهایی چون استانبول و آنتالیا و … آنکارا به لحاظ موقیعت جغرافیایی و دیپلماتیك شهر توریستی قلمداد نمیشود و دلیل اصلی سفر ما ایرانیها به این شهر، حسب معمول رجعت به کنسولگری هاست. در اردیبهشت ماه ۹۶ حدود ۱۰ روز در این شهر بیتوته داشتم  و قبل سفر با اندکی سوال دانا شدم آنکارا شهری دیپلماتیك و اقتصادیست و مکان های تفریحی و گردشگری مازاد یدكی انتظارم را نمیکشد ولی بهر حال با مانوس چند مکان سعی داشتم که از مدت سفرم كاربرد کنم.

آنکارا

پرواز تهران –آنکارا توسط دو ایرلاین خارجی فارس عوعو ایر و ماهان تقریبا همه روزه در حال ارتكاب است ولی نسبت به صعود استانبول قیمت بالاتری دارد. بلیت رفت و برگشت ما به آنکارا برای بازه ی زمانی ۱۰ روزه با هفهف پوزپلنگ ایر حدودا نفری ۹۰۰ هزار تومن شد و صبح یک روز خنک بهاری تهران را به مقصد انکارا ترک کردیم. جماعت آتاتورک فرودگاهی ساده و مرتب است و اندکی خارج از شهر قرار دارد و بهتر است از تهران اقدام به رزرو هتل معشوق باشید که از ترانسفر هتل بهره مند شوید. به محض الحاق به فرودگاه یک لیدر قهرمانی زبان به توجه و بدرقه ما آمد و سوار بر ون به سمت هتل حرکت کردیم.

آغازین توصیه من به شما گردش در کوچه پس کوچه های گذرگاه اتاتورک و همچنین خیابان اصلی است. در بلوار اصلی بوتیك ها و مراکز خرید بزرگ و شعبه وكالت كارگزاری برندهای آشناست. در کوچه پس کوچه های مختلف شهر کافه مهمانخانه های کوچک و بزرگ با حیاط های گلکاری شده. من که كامل از دیدن اینهمه کافه های رنگارنگ ذوق کرده بودم. قیمت غذا در آنکارا زیاد مفت است و حكماً اطعمه زیاد لذیذ.کافه قنادی ها هم که با چایی در استکان های کمرباریک پذیرای شما هستند. به طور کلی برای به اتمام رسانیدن یک روز شایسته و خرید با قیمت های واقعا كم بها و کافه گردی اضافه كم بها است.

آنکارا

اما ارگ آنکارا… در مسیر ارگ چندین بانوی دستفروش گلاویز گرفتار فروش صنایع دستی و زیور آلات هستند که صنایع دستیشان اضافه شبیه به صنایع دستی خودمان است. نکته ی جالب توجه برای من این بود که علی رقم اینکه در ترکیه معمولا به زبان انگلیسی مسلط نیستند اما این مردان نرینه ها با وجود سن بالا اکثرا نه تنها به زبان انگلیسی بلکه به فارسی هم مسلط بودند و مقصود میکنم از آنها خرید کنید. زیور الت خاص و براز دارند که در خصوص قیمت هم حتما جای چونه زدن دارد .

آنکارا

اندکی دامن تر از ارگ سوق و میدان معامله محلی ای وجود دارد که سراسر مغازه های زیورالات سنتی ، صنایع دستی و چرم و گلیم و چایخانه های کوچک است. اگر شبیه من به بافت قدیم اشتیاق داشته باشید از گشت و گذار در این محله علاوه لذت میبرید. کوچه های مختوم به ارگ ؛ کوچه های باریک و سرسبز و خنک، خانه های سنگی و شیروانی های قرمز و نارنجی، سکوت و ارامش خاص آنجا همه و همه شما را حسابی پای بند آن حال و هوا میکند.

درباره ی پژمان حسنی

مطلب پیشنهادی

هتل نووتل آمستردام، هتلی بی نظیر در هلند

هلند از جمله کشورهای بسیار زیبای قاره سبز است که امکانات گردشگری آن شامل هتل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *