خانه / گردشگری / قسمت کوچک از تاریخ اصفهان

قسمت کوچک از تاریخ اصفهان

بد نیست که قبل از سفر خود به شهر اصفهان در مورد تاریخ عمیق این خطه ی زیبا مسائلی را بدانید که در کمتر جایی بیان شده است.قبل از اینکه شهر صحبت در مورد این شهر زیبا کنیم باید ابتدا در مورد جاذبه ها و منابع گردشگری این شهر بگوییم اما جدا از همه ی اینها قصد داریم که شما را با تاریخ این شهر اشنا نماییم و قصد داریم که شما را با قسمت کوچک از تاریخ اصفهان  آشنا کنیم.

از ساكنان دارالخلافه بعضی در نزد عالی جاه محمودخان کلانتر ، شاکی شدند از این که بخش ای جاهای شهر را کثیف در آن وقت احتمالاً کسیف نشانه می شده است نگاه می دارند و سبب ناخوشی در میان خلق می شود، لهذا نام برده از ریکاها التزام گرفته و همه کوچه ها و معابر را به آنها دسته به گروه شاخه کرده که دو روز به دو روز کوچه ها را پاک و تمیز نمایند .

تاریخ اصفهان
چندی پیش از این امنای دولت علیه در این باب نظام خوب گذاشته بودند ، چون که کل اطبای روز زمین فهمیده اند که موجب ناخوشی در هر جا کثافت کوچه ها و تعفن هوای آنجاهاست و این جای دیوان به جهت خلق نفع بسیاری دارد و کلانتر در این باب منتهای سعی و کوشش را دارد که آنچه ممکنش باشد شهر را پاک و پاکیزه تماشا بدارد که خدای ناخودآگاه انسان بدحال نشوند.

گذشته ی اصفهان
شهر اصفهان از نظر آبادی و فن و هنر در مرکز فلات ایران برای کلیه کسانی که به ایران ازدحام می‌آوردند مورد توجه بود تیمور زمانی که در خراسان بود مقید یک نوع آفت شد که پزشکان تشخیص دادند که این آفت در دلیل گرمی منش است و تنها آبلیموی شیراز است که رفع این آسیب را می‌کند.

تاریخ اصفهان
تیمور از این جهت نامه‌ای به شاه فاتح از آل مظفر فرستاد و از او تمنا کرد که چندین ظرف بزرگ آبلیموی شیراز به سرعت به خراسان بفرستد. شاه پیروز در جواب تیمور نوشت: «من دکان داروفروشی ندارم که تو مرا تحقیر می‌کنی و تفكر می‌کنی که از نسل چنگیز هستی و من برای تو آبلیمو بفرستم. این کار تفكر باطلی است.
بیشتر مردم این تیره نیك آیین می‌باشند و شماری آتش پرست نیز در میانشان زندگی می‌کنند . نیاکان آنان آرایی‌نژاد بوده‌اند ، که در گذشته‌های دور از دامنه‌ی کوهستان قفقاز گذار کرده به سوی ایران و هندوستان ، از جمله استان اصفهان آورده شده‌اند .

گذشته ی اصفهان
بعضی از پژوهشگران بر این باورند که نسبت این تیره به منوچهر ، پادشاه پیشدادی ایران زمین می‌رسد و آداب این مردم ، بین سده‌های ۸ و ۱۴، آشكار و گشادگی پیدا کرده است . با این حال بایستی گفت که این تیره در گذر زمان با مردمانی ، چون عرب ، ترک ، مغول تبار ، … جماع کرده و نسب خالصی ندارند ، ولی ایرانیانی که به مراسم زرتشتی مانده‌اند ، از این آمیختگی به دور بوده‌اند .

درباره ی Havana

مطلب پیشنهادی

جاذیه های دیدنی مکزیک

جاذبه های گردشگری کشور مکزیک

مکزیک یکی از کشورهایی است که دارای تمدن بسیار کهن و عجیب است ، این …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *